Zielone jabłuszko

Aktualności

Gołąb, 01.09.2022 r.

Dariusz Osiak "Biuro Przygotowywania Projektów i Zarządzania Funduszami UE" jako organ prowadzący placówkę świadczącą usługi opiekuńczo - wychowawcze nad dziećmi do 3 lat, mieszczącą się w Świdniku, przy ul. Mikołaja Kopernika 4, deklaruje instytucjonalną gotowość przyjęcia 50 dzieci i świadczenie usługi opiekuńczo – wychowawczej dla dzieci w wieku do 3 lat, w tym 25 miejsc w ramach trwałości projektu WSPIERAMY MAMY W GMINACH POWIATU ŚWIDNICKIEGO I LUBELSKIEGO.

Nasze Nutki również postanowiły uczcić święto jabłka. Czerwone, zielone, pachnące, okrągłe a jako przekąska  bardzo sycące.  Zachęcamy do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia i witamin. Nie mogło zabraknąć pracy plastycznej wyklejanki pt. ,,Jabłuszko".

Za oknem przywitała nas Pani Jesień, więc i my ją witamy. Dzieciaczki poznawały jakie dary przynosi nam Pani Jesień oraz śpiewały dla niej piosenki. Wykonywaliśmy prace pt.,, Jesienne drzewa".
Wiele radości i zaangażowania ze strony dzieci sprawiła zabawa manipulacyjna, która polegała na włożeniu przez otwór w pudełku różnego rodzaju przedmiotów, np. orzechów, pomponików, żołędzi.

 

Przełom 2 oraz 3 roku życia to czas, który ma ogromne znaczenie dla rozwoju mowy u dziecka. Właściwie wtedy młody człowiek zaczyna opanowywać podstawy języka oraz gramatyki. W okresie wyrazu dziecko intensywnie rozwija zdolność rozumienia oraz wypowiadania słów. Najpierw jednak ,,rozumie’’, potem wypowiada dane słowo.

W słowniku dziecka dominują rzeczowniki takie jak mama, tata, baba, oraz rzeczowniki nazywające części ciała, nazwy zwierząt oraz dźwiękonaśladowcze ( muu, hau hau, bam)

Dziecko 2 letnie ma w swoim słowniku czynnym od 50 do 200 wyrazów. Należy podkreślić, że liczba ta zależy od charakteru dziecka oraz tego w jaki sposób mówimy do Niego.

 

Jak stymulować mowę dziecka

-Nie zmuszaj dziecka do mówienia ale chwal za starania i włożony wysiłek

-Obserwuj czy dziecko reaguje na dźwięki z otoczenia ( dobry słuch to warunek rozwoju mowy)

- stwarzaj okazję aby dziecko wypowiadało samodzielnie to, co mu się przytrafiło

-mów do dziecka poprawnie

-codzienne czynności takie jak spacer, ubieranie, mycie wykorzystuj do opisywania dziecku tego, co widzisz lub co robisz

-czytaj, opowiadaj dziecku historyjki

-baw się w naśladowanie różnych odgłosów

- śpiewaj z dzieckiem piosenki

 

Koniecznie poradź się specjalisty w sytuacji, kiedy Twoje dziecko nie reaguje na swoje imię, nie mówi, nie przestaje działać na hasła ,, nie wolno’’ oraz ,,zostaw”, nie wykonuje prostych poleceń.

 

Psycholog

Małgorzata Waleszkiewicz Gryczon

W Naszym klubie dziecięcym ,,Wesołe Nutki” oprócz zajęć opiekuńczych, codziennie odbywają się: zajęcia ruchowe, taneczne, dydaktyczne, plastyczne oraz zabawy dywanowe. Tydzień był poświęcony tematyce „Dyni”. W związku z tym ciocie przyniosły dynie i każde dziecko mogło spróbować ją unieść Okazała się być ciężka!! Wykonaliśmy również pracę plastyczną : ,,Moja dynia”(pomalowaliśmy talerzyki papierowe na pomarańczowo, dokleiliśmy oczy, nos oraz usta. Tak oto powstały dynie. W piątek zaś mieliśmy okazję zjeść zupę dyniową . Była przepyszna ! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

W Naszym klubie dziecięcym  ,,Wesołe Nutki” w danym tygodniu dzieci miały zajęcia dydaktyczne które rozwijały spostrzegawczość, refleks, utrwalały  znajomość kolorów.  Ciocie opowiedziały o kolorach z pomocą kolorowych szablonów  tj. : żółty, zielony, czerwony, niebieski. Dzieci poszukiwały w sali przedmiotów we wskazanym kolorze, utrwalając w ten sposób poznane kolory . Robiliśmy również prace plastyczne :Żółte Słoneczko ,  przyklejanie kolorowych listków, malowanie palcami kolorowej piłki, ozdabianie pracy pieczątkami. Były również zabawy rozwijające motorykę małą : segregowanie kolorowych pomponików. Pogoda dopisała i mogliśmy korzystać z uroków pięknej złotej jesieni, podziwiać kolorowe drzewa i listki na ziemi.

Rozpoczęliśmy kolejny rozdział w naszym życiu – udział dzieci w zajęciach oferowanych przez Klub Dziecięcy. W pierwszych dniach wszystkim towarzyszy dużo emocji. I nic w tym dziwnego. Nowe miejsce, nowe panie, nowe koleżanki i nowi koledzy, nowe zabawki i nowe zwyczaje. Dzieci powoli poznają nową rzeczywistość, w której przyszło im przebywać. Z każdy dniem lepiej się poznajemy i uczymy się siebie nawzajem. Powodzenia maluchy!!!

 

Projekt „WSPIERAMY MAMY W GMINACH POWIATU ŚWIDNICKIEGO I LUBELSKIEGO”
jest projektem realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020,
Oś priorytetowa: 9. Rynek pracy, Działanie: 9.4 Godzenie życia zawodowego i prywatnego w okresie 1.04.2019r. do 31.08.2021r.